ALA-TEMMEKSEN KYLÄYHDISTYS
Ala-Temmeksen kyläyhdistys on toiminut ensimmäisen kerran 80-luvulla. 90-luvulla järjestettiin majoituspalvelua ja Vilimivestivaaleja yhdessä Ala-Temmeksen Kylälomien kanssa.
Vuonna 2006 kyläyhdistys päätettiin herättää uudelleen, ja uuden hallituksen myötä yhdistys rekisteröitiin. Ensimmäiseksi projektiksi valittiin nuorisoseurantalon remontin loppuun saattaminen ja kunnostus Kylätaloksi.
Kyläyhdistyksen tavoitteena on pitää Ala-Temmeksen kylä vireänä ja viihtyisänä paikkana asua. Yhdistys järjestää tapahtumia ympäri vuoden niin lapsille kuin aikuisillekin. Ala-Temmeksellä on yhdistyksen toimesta pidetty mm. talvitapahtumia, kirpputoreja, lauantaitansseja, liikuntatapahtumia ja "kylisiltoja".
"Kylis-illat" ovat vapaaehtoistyönä toteutettua lastentoimintaa, jossa perjantai-iltaisin on Kylätalolla lasten valvottu leikki-ilta. Illoissa on vapaata leikkiä, sekä toisinaan teema, kuten kirjaston kirjavinkkaus. Kylis-illat toimivat koulun lukukausien mukaan, hieman lyhennettynä alusta ja lopusta. Seuraa ilmoittelua tällä sivulla sekä Facebookissa.
Kyläyhdistyksen tiedotussähköposti on ala-temmes[a]luukku.com
Ilmoittamalla sähköpostiosoitteesi tähän osoitteeseen, saat tiedotuskirjeen tulevista tapahtumistamme omaan sähköpostiisi.
Helmikuu 2019Ei tapahtumia |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
![]() |
Löydät Kyläyhdistyksen myös facebookista!